Üç Aşamalı Ders Prensibi

Montessori – 3 Aşamalı Ders Prensibi:

Montessori eğitiminin temellerindendir üç aşamalı ders.. Peki nedir sevgili Montessori’nin 3 aşamalı ders prensibi?

Üç aşamalı dersin amacı aslında çocuğa kullandığı materyali ve özelliklerini kapsayan kelime ve dil kullanımını vermektir. Bunu yapmaya başlamadan önce elbette ki çocuğun ilgili materyale aşina olacak kadar zaman geçirmiş olması gerekir. Çocuğun materyale aşinalık kazanmadan verilecek 3 aşamalı eğitimden bir verimlilik beklenemez.

Adından da anlaşılacağı gibi 3 aşamalı ders üç adımdan oluşmaktadır. Bu adımlar sırasıyla;

 1. Nesneyi adlandırma aşaması,
 2. Tanıma ve Birleştirme aşaması,
 3. Hatırlama aşamasıdır.

Şimdi sizlerle örnek bir dersi bu aşamalara göre nasıl işleyebiliriz bir göz atalım:

 • Materyali isimlendirme dersi için 3 aşamalı ders örneği:
  1. Adlandırma Aşaması: Rehber, birbirine tezat oluşturan 3 nesneyi montessori halısının üzerine ayırır. (Örn.: kare, üçgen ve oval şekiller) Daha sonra rehber materyalleri çocuğun önünde kendisi ayrıntılı bir şekilde inceler. Sonra çocuğun dikkatini çekerek incelemesi için teşvik etmeye çalışır. Çocuğun dikkati nesnelere yoğunlaştığında, gözlerinin içine bakarak cismin ismini net bir şekilde çocuğa söyler. Örn.: Bu bir karedir. Daha sonra diğer objelerin isimlerini de tekrar eder. Aynı nesnelerin isimlerini bir kaç kere daha tekrar eder.
  2. Tanıma – Birleştirme Aşaması: Çocuk cisimlerin adlarını birkaç kez duyduktan sonra rehber, çocuğa cisimlerin adlarını sorarak onu eğitimin içine derinleştirmeye çalışır. Bunu yaparken isimlerini kullanarak çocuğa cisimler ile bir şeyler yaptırmaya çalışır. (Örn.: Kareyi bana verebilir misin? Ovali buraya yerleştirebilir misin? vb.) Bu talimatlara uyarken çocuk cisimleri isimlerini ile birleştirerek uzun süreli hafızasına kaydedecektir.
  3. Hatırlama Aşaması: Çocuk, artık cisimleri, uzun süreli hafızasına kaydettiğinde rehber, cisimlerin isimlerini kullanmasını isteyecektir. Artık çocuğun cismin ismini direk cisimle eşleştirmesi beklenmektedir. Bunu yapmak için rehber, nesnelerin birisine işaret ederek, “Bu nedir?” tarzında sorular sormalıdır. Çocuğun da bu soruya bu karedir vb. doğru cevaplar vermesi beklenmektedir.
 • Cisimlerin niteliklerini karşılaştırma dersi için 3 aşamalı ders örneği:
  1. Adlandırma Aşaması: Rehber, birbiriyle nitelik olarak karşılaştırılabilecek 2 nesneyi montessori halısının üzerine ayırır. (Örn.: Kırmızı ve koyu kırmızı renk tableti) Çocuğun dikkati nesnelere yoğunlaştığında, gözlerinin içine bakarak cisimlerin farklılıklarının isimlerini net bir şekilde çocuğa söyler. (Örn: Bu koyudur.) Daha sonra diğer obje için; ” Bu daha koyudur.” der. Burada dikkat edilecek husus, eğer koyuluğu çocuğun algılamasını istiyorsak sonraki gösterdiğimiz objenin daha koyu olması gerektiğidir. Bu şekilde karşılaştırmada derecelendirmenin bir referansa bağlı olduğunu çocuk anlayacaktır.
  2. Tanıma – Birleştirme Aşaması: Yukarıdaki örneğin ikinci aşaması ile aynıdır ancak bu sefer özelliklerinin isimlerini telaffuz ederek soru sormalıdır. (Örn: Hangisi daha koyu olan tablettir?, veya Hangisi koyu olan tablettir? vb.)
  3. Hatırlama Aşaması: Yukarıdaki örneğin 3. aşaması ile aynıdır. Sorular: “Bu nedir?” tarzında olmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir