Montessori Matematik: Altın Boncuklarla Dört İşlem: Eldeli toplama alıştırması (2. Ders)

Materyaller

  • Birlik, onluk, yüzlük ve 9 adet binlik küp altın boncuk materyali
  • Bir adet içi kaymaz tepsi
  • Bir adet büyük yeşil montessori mati

Hedeflenen Kazanımlar

Çocukları eldeli toplamaya hazırlamak,

Bir basamaktaki 10 ‘luk değerin, bir üst basamağın 1 değerine eşit olduğunu çocuğun kavramasını sağlamak

Önkoşullar

Onluk sistemi kavramış olmak, 9999’a kadar boncuk miktarlarını tanımlamak, miktarları sayılar ile eşleştirebiliyor olmak,

Yaş

4,5 ve 5,5 yaş arası

Çalışma

İçinde altın boncuk bulunan tepsi, masanın üst tarafına yerleştirilir. Rehber, tepsiden, toplamı 9999’u geçmeyecek şekilde her basamaktan karışık olarak boncuk alır. Bu boncukları, resimde görüldüğü gibi çocuğun önüne yığar ve: “ Aa! Ne kadar da çok boncuğumuz varmış değil mi Mert!” diyerek çocuğun dikkatini çeker. “onları saymak ister misin?” diyerek çocuğu saymaya meraklandırmaya çalışır.

Çocuk önündeki boncuk yığınını görünce meraklanacaktır. Belli bir süre sonra onları saymak  için onları basamaklarına göre sıraya sokması gerektiğini anlayacaktır. Bunu başardığında, rehber, ondan ilk başta birlikleri saymaya başlamasını isteyebilir.

Çocuk birlikleri sayarken 10’a geldiğinde, rehber bir onluk boncuk çubuğu çıkararak:”10 tane birlik boncuğunu bir onlukla değiştirebiliriz ne dersin?” diyerek, çocuğa fikir verir. Çocuk birlikleri bir adet onlukla değiştirdiğinde, değişimden elde ettiği bu onluğu diğer onlukların üzerine koymayı rehber ona öğretir.(resimdeki gibi).

Artık birliklerden onluk elde edemeyinceye kadar çocuk birlikleri saymaya devam eder. Sayarken değişimden elde ettiği her onluğu diğer onlukların üzerine koyar.

Birlikler bitince aynı işlemi sırası ile onluklar ve yüzlükler için de yapar. Bu işlem artık tamamlanacak alt basamak kalmayıncaya kadar devam eder. İşlem bitince boncukların görüntüsü resimdeki gibi olmalıdır.


Notice: compact(): Undefined variable: limits in /home/egitimmo/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 860

Notice: compact(): Undefined variable: groupby in /home/egitimmo/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 860

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir