Montessori Matematik: Altın Boncuklarla Dört İşlem: Çıkarma İşlemi – Onluk Bozmalı (2. Ders)

Materyaller

  • Birlik, onluk, yüzlük ve 9 adet binlik küp altın boncuk materyali
  • Bir set büyük sayı kartları
  • Üç set küçük sayı kartları (büyük sayı kartları ile birebir aynı, sadece boyları küçük olmalı)
  • Üç adet içi kaymaz tepsi
  • İki adet büyük yeşil montessori mati

Hedeflenen Kazanımlar:

Çıkarma işlemini kavrayabilmek.

Yaş

5 yaş ve üstü

Çalışma

Bu birkaç çocuk için bir grup çalışmasıdır. Malzeme, aynı toplama çalışmasında olduğu gibi düzenlenmelidir. Bir çocuğa, altın boncuk masasının, başka bir çocuğa, büyük sayı kartlarının sorumluluğu, üçüncü bir çocuğa da küçük sayı kartlarının sorumluluğu verilir.

Rehber bir veya iki çıkan sayı (çıkartılacak sayı) seçebilir. Aşağıda örnek bir problem kurgulanmıştır.

3273 (eksilen sayı)
-1528 (çıkan sayı)
-487 (çıkan sayı)
—————–
FARK

Rehber, çocuklara, “Bugün çıkarma problemlerini çalışacağız.” der. Rehber, eksilen sayı olarak 3273’ü hem altın boncuklar ile hem de büyük sayı kartları ile oluşturur ve matin üzerine yerleştirir. Daha sonra çıkan sayılar 2122 ve 1103 ü küçük sayı kartları ile oluşturarak resimdeki gibi iki ayrı tepsinin içerisine yerleştirir.

Rehber, seçeceği iki çocuğa birer tepsi verir. (Örn: Ahmet ve Ayşe) Çocuklardan, tepsilerindeki sayıları okumalarını ister. Çocuklar sırayla sayıları okur. Rehber, eksilen sayıyı işaret ederek, ” Bu 3273’tür. Ahmet şimdi bundan 1528 çıkaracak. Kaç tane birlik çıkaracaksın Ahmet?”

Ahmet – 8 tane birlik.
Rehber – Ama benim yeterince birliğim yok. sadece 3 tane birliğim var. Ne yapabiliriz?
Rehber bir an bekler ve daha sonra, bir onluk çubuğun 10 adet birliğe eşit olduğunu anlatır. “Burada 7 adet onluk çubuk var. Bunlardan birisini on adet birliğe bozdurabiliriz.” der. Çocuklardan birine bir onluk çubuğu verir ve ondan, bu onlukla, bankadan 10 adet birlik almasını rica eder. Çocuk söyleneni yapar ve birlikleri rehbere geri getirir. Rehber onları alır ve masadaki altın boncukların üzerine koyar. Daha sonra: ” Şimdi, 10 tane birlik ve 3 tane birliğimiz var. Yani 13 tane birliğimiz var.” diyerek açıklar.

Rehber – Ahmet, artık 8 çıkarabilirsin. der ve Ahmet de 8 adet birlik çıkarır.

Daha sonraki basamakta bozdurma olmadığından çocuk 2 adet onluğu alır ve yüzlük basamaklarına geçer.

Ahmet’in beş adet yüzlüğe ihtiyacı vardır ancak matin üzerinde yalnızca 2 adet yüzlük vardır. Ne yapılabilir? Rehber, bir binliğin 10 adet yüzlüğe eşit olduğunu açıklar. 1 adet binliğin bankadan 10 adet yüzlük ile değiştirilebileceğini anlatır. Çocuklardan birisi binliklerden birisini alarak bankada 10 adet yüzlük ile değiştirerek geri getirir. Rehber 10 adet yüzlüğü, matin üzerindeki 2 adet yüzlüğün üzerine koyar ve ” şimdi 2 yüzlük ve 10 yüzlüğümüz, yani 12 tane yüzlüğümüz var.” şeklinde açıklar. Ahmet, artık 5 tane yüzlük çıkarabilirsin. Ahmet işlemi yapar. Geride 7 adet yüzlük kalmıştır. Ahmet masanın üzerindeki 2 adet binlikten birisini alarak 1 adet de binlik çıkarmış olur. Geriye 1 adet binlik kalır.

İkinci çocuk da benzer şekilde kendi çıkan sayısını “487” matin üzerindeki altın boncuk grubundan çıkarır.

Bütün basamaklarda çıkarma işlemi tamamlandığında geride kalan boncuklar sayılır ve küçük sayı kartlarından eşleşen sayılar yanlarına yerleştirilir.

Rehber, küçük sayı kartlarını üst üste bindirerek farkı bulur.  Bu farkı da resimde gösterildiği şekilde büyük sayı kartlarının altına yerleştirir ve yapılan işlemi şu şekilde tekrar eder: “ 3273’ümüz vardı. Ahmet 1528 çıkardı, Ayşe 487 çıkardı, fark 1248 oldu.”

Benzer problemler aynı yöntemle çözülerek işlem pekiştirilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir