Montessori Etkinlikleri – Geometri kartları

Montessori Etkinlikleri – Geometri kartları

Geometrik dolaptaki şekilleri kapsayan 3 tip kart. Kartlardaki şekillerin renkleri geometrik dolaptaki şekiller ile aynı renkte olmalıdır.

  1. Tip: Şekillerin içinin dolu olduğu tip,
  2. Tip: Kalın çizgili set,
  3. Tip: ince çizgili set,

 

Her çekmecenin şekilleri gruplandırılmış ve birbirinden ayrılmış olmalıdır. Örneğin 6 adet dairenin olduğu set bir paket lastiği kullanılarak gruplandırılabilir.

Hedeflenen Kazanımlar:

Şekilleri soyut bir forma dayalı olarak kavrayabilmek

Gösteri

Rehber, Birinci tip kartlardan bir grup kart ve bu kartların çekmecesini alarak çocuğun masasına koyar. Kartları, çekmecedeki şekil sırasına göre çocuğun önüne dizer. (örneğin: daire çekmecesi ve kartları)

En büyük daireyi kulbundan tutar, ilgili kartın üzerine tam oturacak şekilde yerleştirir. Daha sonra başka bir şekil seçerek aynısını yapar. Eğer, çocuk, çalışmayı anlayarak kendisi devam etmek isterse devam edebilir. Daha sonra çocuk, birinci tip kartları kullanarak istediği çekmecede kendisi çalışabilir.

Birinci tip kartlarda ustalaşan çocuk artık ikinci tip kartlara (kalın çizgili kartlar) başlayabilir. Bu kartlarla çalışması daha zordur. İkinci tipten sonra da üçüncü tip kartlarla çalıştığında, artık somut nesnelerden yapılmış geometrik şekilleri ince bir çizgi ile de gösterilebileceğini anlamış olur.

Düz şekil ve kartlarla oyunlar

  1. Oyun:

Bütün tepsiler bir masanın üzerine koyulur. Çocuklar masanın etrafında ayakta dururlar. Rehber, çocuklara, “bana kim beşgeni bulabilir” tarzında soru sorar. Bütün çocuklar aynı anda şekli arar ve bir tanesi şekli rehbere verir. Rehber, bu şekilde farklı şekilleri sorar ve herkes bulmaya çalışır. Tüm şekillerin isimlerini öğrenemeyen çocuklar da bu yolla şekil isimlerini öğrenmeye motive olurlar.

  1. Oyun:

bütün tepsiler odadın bir ucundaki masanın üzerine açık bir şekilde koyulur. Rehber, kartları gösterdiğinde görülebilecek bir mesafede, başka bir masadadır.

Rehber, herhangi bir kartı seçer ve bir çocuğa kısa bir süreliğine gösterir. Daha sonra çocuktan aynı şekli bulup getirmesini ister. Çocuk getirdiği şekli kartın üzerine koyarak eşleştirir.

Eğer yanlış şekil getirmişse, masaya geri döner ve doğru şekli bulana kadar devam eder.

Benzer şekilde diğer çocuklara da kartların hepsi şekiller ile eşleşinceye kadar aynı çalışma yaptırılır.

  1. Oyun:

bu oyunda üç adet masa kullanılır. Üç masa da birbirinden uzak bir yere yerleştirilir. Bir masaya çekmeceler ve sunu tepsisi yerleştirilir. İkinci masaya birinci tip kartlar, diğer masaya da ikinci tip kartlar açık bir şekilde yerleştirilir. Üçüncü tip kartları ise rehber, çocuklara eşit bir şeklide dağıtır.

Her çocuk, elindeki kartlara uyan diğer iki kartı ve şekli toplamaya başlar. Kartları ve şekilleri toplayan çocuklar, eşleştirmeyi yapmak üzere rehberin yanına giderler. Doğru şekilde eşleşmeyi yaptığını anlamak için sırayla kart ve şekilleri eşleştirerek kontrolünü sağlarlar.

Not: bu oyunlar bireysel çalışma zamanlarında oynanmamalıdır. Boş zamanın olduğu veya çocukların bahçeye çıkamadığı havalarda oynanmak için idealdir. Şekilleri bulmakta zorlanan çocuklara, rehber daha kolay şekilleri bilinçli olarak vermelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir