Montessori Duyusal Etkinlikler: Yapıcı Üçgenler

Materyaller

Yapıcı üçgenler, bütün geometrik şekillerin üçgenlerden elde edilebileceğini göstermek için kullanılır. Bu çalışmada 5 adet üçgen kutusu mevcuttur. 2 dikdörtgen, 1 üçgen ve 1 büyük ve 1 küçük altıgen vardır. Her kutuda farklı ebat, şekil ve renkte üçgenler bulunur. Bu çalışma, daha sonraki eşitlik, benzerlik, ve uyumluluk gibi kavramlara temel hazırlamada kullanılır.

 

 

Gösterim

Birinci Kutu

Öğretmen kutuyu açar ve çocuğa “Bunları yapıcı üçgenler olarak adlandırırız, neden? Çünkü onlarla başka figürler yapabiliriz” der.

Çocuğa onları kutudan çıkarmasını ve benzer şekilleri gruplandırmasını ister. “Her kümeyi rengine göre gruplayabilir miyiz?” diyerek rengine göre şekiller gruplanır.

Çocuk, gruplamayı yaptığında, eşkenar üçgenlerden başlayarak siyah kılavuz çizgilerini parmaklarıyla izler ve çizgiler birbirine dokunana kadar uygun şekilde hareket ettirir. “Şimdi oluşan şeklin adı nedir? diye sorar.

Çocuk şeklin adını bilmiyorsa, rehber ona yardımcı olur.

Daha sonra, ikizkenar üçgenleri alarak çocuğun da aynı şeyi yapmasını isteyebilir. Kutuda bulunan, kare oluşturan eşkenar üçgenleri ve diğer parallelkenar formlarını da çalışmada kullanabilir. “Haydi şimdi, çeşitkenar üçgenleri birleştirelim. Sonuç dikdörtgen oldu.. Sonuç parallelkenar oldu..” şeklinde çalışmayı devam ettirebilir.

Rehber, “ sıra son iki kımızı üçgenlerimize geldi. Kılavuz çizgilerini yan yana getirerek onları birleştirebilir misin? Ne elde ettin? – Bir yamuk.”

Farklı çeşit üçgenlerle elde edilen dikdörtgenler gözden geçirilir. Daha küçük yaştaki çocuklarda dikkat, şekillerin yanlarındaki kılavuz çizgilerine özellikle çekilir. Bu şekilde, şekilsel algılama duyu alıştırması yapılması hedeflenir. Ayrıca geometrik şekil dolabında öğrenilen geometri terimleri tekrar edilmiş olur.

İkinci Dikdörtgen Kutusu

Burada, çocuk, tek bir çeşit şekli kullanarak kaç farklı şekil yapabildiğini keşfeder. Bu materyallerde ne yapmamız gerektiğini gösteren kılavuz çizgileri yoktur. Çocuk, eşkenar üçgenleri alıp bunları birleştirdiğinde, nasıl birleştirirse birleştirsin, sadece tek bir şekil elde ettiğini görür.

Çocuk, sırayla diğer üçgen çeşitlerini de alır ve onlarla, kaç farklı şekil yapabildiğine bakar. Bu esnada, rehber, çocukların şekil isimlerini doğru bilip bilmediğini sözlü olarak kontrol edebilir.

Diğer üçgen kutuları da yukarıdaki yönteme benzer şekilde çalışılabilir. Her çalışmada çocuğa keşif, pratik ve şekillerde ustalaşma için zaman ayırılmalıdır.

aşağıdaki linkteki dosyadan siz de evinizde kendiniz yapıcı üçgenlerinizi çıktı alabilirsiniz:

yapıcı üçgen pdf linki için tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir