Montessori Duyusal Etkinlikler: Stereognostik Duyu (Şekil ve boyut tanıma): Sınıflandırma Tepsileri

Materyaller

Farklı şekil ve boyutlarda, küçük nesnelerden oluşan bir dizi materyal. Bu materyallerin bir çoğu evde kullanılan materyallerden seçilebilir veya ucuza piyasadan temin edilebilir.

Koleksiyondaki materyaller zorluklarına göre derecelendirilebilir. Çocuklar ilk başta iki farklı set materyal ile başlamalı, yetenekleri geliştikçe 3, 4 hatta 5 farklı sete kadar çıkmalıdır. İlk çalışmalarda objeler görece büyük seçilmelidir.

Çalışma için, küçük, göze hitap eden tabaklar ve düz tepsiler gerekecektir. Tepsinin ortasında sınıflandırılacak objeleri içinde barındıracak genişçe bir tabak koyulacaktır. Bu tabağın etrafında ise, obje sınıfı sayısı kadar, aynı sınıf objeleri yerleştirmek maksatlı ortadaki tabaktan daha küçük tabaklar yerleştirilmelidir. Her çeşit nesne, diğer nesne çeşitlerinden farklı renkte olmalıdır. Bu sayede çocuk sınıflandırmayı doğru yapıp yapmadığını anlayabilecektir.

Önerilen Nesne Koleksiyonları

  • Şekli farklı iki düğme türü. Çocuk yetkinleştiğinde 3 veya 4 tür kullanabilir.
  • Boyutları farklı iki farklı düğme türü. Daha sonra 3 veya 4 farklı boyut kullanılabilir.
  • Boy ve şekilleri farklı iki farklı boncuk türü. Sonra 3 veya 4 tür olabilir.
  • Farklı makarna şekilleri.
  • Farklı türlerde fasulyeler veya tohumlar
  • Küpler ve silindirler gibi küçük ahşap nesneler.
  • Kuruyemiş çeşitleri: fıstık, fındık, ceviz vs.
  • Çeltik ve arpa (çocuk iyice ustalaştığında)

Bu çalışmada çocuk isterse kullanılmak üzere gözbağı da bulundurulmalıdır. Çocuklar gözbağı kullanmaya yeniliklere hevesli çocuklar ile özendirilebilir. Çalışılan çocuk gözbağı kullanmak istemiyorsa bu konuda asla ısrarcı olunmamalıdır.

Gösterim

Rehber, iki farklı şekildeki obje türlerinden yukarıda anlatıldığı şeklide hazırlanmış tepsiyi alır. (Örn: büyük, yuvarlak tahta boncuklar ve tahtadan büyük kare boncuklar) rehber, çocuğa objeleri hissetmeyi ve onlar şekillerine göre farklı tabaklara sınıflandırmayı gösterir. Çocuk bunu öncelikle gözbağı olmadan, dokunarak ve rengine göre yapar. Çocuk alıştırmayı bu şekilde anladıktan sonra göz bağı ile sadece dokunarak yapar.

İlerleyen çalışmalardas çocuk başka koleksiyonlarla ve daha fazla farklı tür nesnelerle bu çalışmada kendini geliştirir.

Hata Kontrolü

Çocuk, gözbağını çıkarınca, aynı renkli nesnelerin aynı tabakta toplanmış olmasına göre hata kontrolünü kendi kendine gerçekleştirir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir