Montessori Duyusal Etkinlikler: Stereognostik Duyu – 2 (Şekil ve boyut tanıma): Gizem – Sürpriz Torbası

Materyaller

Dikkat çekici bir bez torba içinde yaklaşık 20 adet çocukların aşina olduğu küçük nesne. Torbada en az çocuk sayısı kadar nesne olmalıdır.

Örnek nesneler arasında şunlar olabilir: kısa bir kurşun kalem, silgi, büyük bir boncuk, bir madeni para, bir yüzük, bir çay kaşığı, küçük bir kutu, küçük bir oyuncak, bir iplik makarası, tahta tebeşir, küçük bir kaya, büyük bir fasulye,küçük bir üçgen, küçük ahşap küp (veya başka şekil), anahtar vb.

REKLAM – Bu materyali görselin üzerine tıklayarak güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.

Gösterim

Bu bir grup oyunudur. Çocuklar yarım çember şeklinde otururlar. İlk defa oynanacağı zaman rehberin yanında küçük bir masa vardır.

İlk tanıtma: rehber, tüm nesneleri birer birer torbanın içinden çıkarır ve masanın üstüne yerleştirir. Çocuklar onları eline almak isterlerse yapabilirler. Çocuklar nesnelere iyice aşina olduklarında nesneler tekrar torbanın içine koyulur.

Rehber, gruba, herhangi birinin göz bağını bağlayarak, torbadan bir nesne alıp, onu hissederek ne olduğunu tahmin edip etmek istemediğini sorar. Diğer çocuklara, nesnenin ne olduğunu söylememeleri gerektiğini hatırlatır.

Bütün çocuklar, torba boşalana kadar bu tahmini yapabilir. Eğer çocuklar oyundan hoşlanırlarsa, nesneler çantaya tekrar doldurup oyun yeniden oynanabilir.

Çocuklar nesneleri iyice öğrendiklerinde, nesneler değiştirilir. Fakat çocuklara danışılmadan nesneler değiştirilmemelidir. Belki onlar da torbaya koymak için nesne seçmek isteyebilirler.

Yaş

Genelde 5 yaş öncesi. Daha büyük çocuklar için daha küçük nesneler kullanabilirsiniz.

Önemli Not

Rehber, çocuklara sırayla seçmeleri için zorlamamalıdır. Onlar henüz böyle bir sosyal adalet kavramını anlamaya hazır değildirler. Eğer bir çocuk defalarca denemek isterse, ona izin verilmelidir. Diğer çocuklar başta onu izlemeyi tercih edebilirler. Ne var ki rehber, denemek isteyen her çocuğa fırsat vermelidir. Bu sebeplerle eğer çalışma zamanı bütün çocukları tatmin etmeye yetmeyecekse bu oyuna başlanmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir