Montessori Duyusal Etkinlikler: Kumaşa Dokunma Alıştırması

Materyaller

Her biri farklı çeşit kumaşlardan kesilmiş 6 çift kumaş parçası bu etkinlik için kullanılır. (kumaşlar kutu içerisindedir.) İpek, keten, kadife, muslin, saten, yün ve pamuk bu materyali oluşturan kumaş çeşitleri arasında olabilir. Her kutuda en fazla 6 çift kumaş olmalıdır. Eğer daha fazla çeşit kumaş kullanılacaksa kutu sayısı artırılmalıdır. Kullanılan her çeşit kumaş farklı renk veya desenlerde, birbirinden kolayca ayırt edilecek şekilde seçilmelidir.

REKLAM – Bu materyali görselin üzerine tıklayarak güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.

 

Hedeflenen Kazanımlar

  1. Dokunma duyusunun gelişmesini sağlamak
  2. İnsanların kullandığı kumaşların farkına varma ve onları derinlemesine değerlendirip inceleme imkanı bulmak

Yaş

2,5 ve 5 Yaş

Hata Kontrolü

Görsel, renklerin ve desenlerin farklı kullanılması ile

Gösteri

Rehber, dokunma bakımından, birbirine en çok karşıt olan, iki veya üç adet kumaş parçası seçer. Örneğin keten ve pamuk, dokunuş olarak birbirine çok benzediğinden başlangıç olarak seçilmesi uygun olmayacaktır. Rehber, zıt dokunuşlu kumaş çiftlerini karışık olarak çocuğun masasına yayar ve kullanılmayan diğer kumaşları kutunun içinde muhafaza eder.

Daha sonra, çocuğa kumaşları başparmağı ve diğer parmakların kullanarak nasıl hissedeceği gösterilir. ( kumaşı incelerken hepimizin yaptığı hareketle) Çocuk bu kumaşları hissederek diğer eşini bulur ve eşinin üstüne yerleştirir.

Yeterli bir süre sonra, rehber, çocuğa gözü kapalı olarak eşleştirme işlemini yapmasını ister. Çocuk, 2-3 kumaş çiftinde uzmanlaştıktan sonra diğer çiftleri de çalışması için teşvik edilir.

Alıştırma

Çocuk, kumaşları gözleri kapalı veya bağlı, dokunarak eşleştirir. Eşleştirmeyi tamamladığında göz bağını çıkarır. Doğru yapıp yapmadığını kumaş çiftlerini gördüğünde anlayacaktır.

Öğrenilen Kelimeler

Kumaşların isimleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir