Montessori Duyusal Etkinlikler: Dokunma Tablaları

Materyaller

  1. Sert ve Yumuşak Tabla: Yarısı pürüzsüz kuşe kağıdı kaplı, yarısı ise ince zımpara kağıdı kaplı bir tabla
  2. Doku Tablası: 4 farklı doku ile kaplı dokunma tablası
  3. Doku eşleştirme tablaları: 4 farklı dokuda kağıt kaplı dokunma tabla eşleri ve gözbağı

    REKLAM – Bu materyali görselin üzerine tıklayarak güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.

NOT: Tablalarda sadece en ince zımpara kağıdı kullanılmalıdır. Çocuğun parmak uçları çok hassastır, bu sebeple kaba zımpara kağıtlarına dokunmak çocukları rahatsız eder.

Hedeflenen Kazanımlar

  1. Çocukların farklı dokuların farkına varmasına yardım etmek,
  2. Elin eğitilmesi

Yaş

2,5 ve 5 Yaş

Gösteri

Etkinliğe başlamadan önce çocuğun ellerinin temiz olması ve ellerinin ısısının normal düzeyde olması, onun dokunma hassasiyetini artıracak ve materyalin de temiz kalmasını kolaylaştıracaktır. Bu nedenle etkinlikten önce, rehber, çocuğun ellerini yıkamasını ve güzelce kurulmasını sağlamalıdır.

Alıştırma

Birinci Tabla – Sert ve Pürüzsüz Tabla

Rehber, çocuğa, bileğini nasıl yumuşak bir şekilde tutarak, tablaların üzerindeki dokuları nasıl hissedeceğini gösterir. Önce birini, daha sonra da diğerini. Rehber, dokunun, çocuğun parmağını rahatsız etmemesi ve dokuların farkında varabilmesi için tablaya sert bir şekilde bastırmasına izin vermemelidir.

Yukarıdaki egzersizi gözü açık olarak yaptıktan sonra, benzer şekilde gözü kapalı olarak alıştırma yapılır. Zira, gözü kapalı olarak yapılan dokunma egzersizleri, dokunma hissini keskinleştirecektir. Eğer çocuk gözbağını kullanmayı istemezse, rehber, çocuğa, gözü kapalı olarak aynı egzersizi yapmasını teşvik eder.

İkinci Tabla – Doku Tablası

Bu materyal ile çalışma da yukarıdaki gibi yapılır.

Üçüncü Tabla – Doku Eşleştirme Tablaları

Rehber, tablaları çocuğun önüne üst üste gelmeyecekleri şekilde yayar. Daha sonra çocuğa bir tablet üzerinde, onu yavaşça nasıl hissedeceğini gösterir. Daha sonra aynı dokunma hissini diğer tabletlerde de aratarak aynısını bulmasını ister. Aynı dokunma hissini veren tableti bulduğunda bu iki tablet yan yana koyulur.

Çocuk egzersizi iyice anladığında, çocuk gözbağını takar ve sadece dokunarak aynı hissi veren tablaları eşleştirmeye çalışır.

Kendi Kendine Hata Kontrolü,

Çocuk, gözbağını çıkarınca, eşleştirdiği tablaların aynı olup olmadığını, dolayısıyla alıştırmayı doğru şekilde yapıp yapmayacağını anlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir