Montessori Duyusal Etkinlikler: Ağırlık Tablaları

Materyaller

İçinde 6-8 tabladan olan 3 ayrı ağırlık tablet kutusu
Bütün tablalar aynı boyuttadır. Ancak her kutuda farklı bir ağaç çeşidi kullanılmıştır.
Bu ahşapların ağırlıkları farklıdır. Örneğin: çam, kayın ve tik ağacı
Bu ahşaplar doğal olarak da farklı bir renkte olmalıdır.

REKLAM – Bu materyali görselin üzerine tıklayarak güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.

Hedeflenen Kazanımlar

  1. Ağırlık hissinin geliştirilmesi
  2. Çevreyi akıllı bir şekilde gözlemleme yeteneğini geliştirme
  3. Çocukların ağırlık algılarında hassasiyeti geliştirmek
  4. Ağırlık ile ölçmeyi anlayarak matematiğe hazırlık

Yaş

4 Yaş ve üstü

Gösteri

En ağır ve en hafif tablaların olduğu kutular masaya koyulur. Rehber ve çocuk karşılıklı olarak masaya otururlar. Rehber, ağır ve hafif tabletleri üst üste iki grup olarak ayırır.

Daha sonra, rehber, çocuğa iki elini masanın üzerine nasıl yan yana, avuç içleri yukarı bakacak şekilde uzatacağını gösterir. Çocuk ellerini uzattığında, rehber çocuğun bir avucuna ağır, diğer avucuna da hafif tableti aynı anda bırakır. Çocuğa hangisinin daha ağır olduğunu sorar. Çocuk cevap verdiğinde, ağır ve hafif tableti masanın üzerinde nereye bırakacağını göstererek doğru yere bıraktırır. Sırayla diğer tabletleri de çocuğun avuç içine bırakarak ağırları ve hafifleri ayrı ayrı gruplandırmasını ister.

Çocuk alıştırmayı anladığında, ağırlıklarını anlamak için renkleri kullanmaması için gözbağı bağlaması teklif edilir. Gözü kapalı olarak bu alıştırmayı yapmak, çocuğun ağırlık hissini çok daha iyi bir şekilde geliştirecektir. Dersin ilerleyen dakikalarında, çocuk, masanın üzerine tablaları karışık olarak dizer ve gözü kapalı rastgele seçerek, onları doğru bir şekilde gruplandırır.

Birinci alıştırma

Çocuk en ağır ve en hafif ağırlık tablaları ile çalışır.

İkinci alıştırma

Çocuk en ağır ve en hafif ağırlık tablaları ile yeterince iyi olduğunda, rehber ona ortanca ağırlık tablasını tanıtır. Çocuk ortanca tabla ve diğer iki tabletten birisiyle çalışmak için teşvik edilir. Böylece ağırlık hissinin keskinleşmesi sağlanır.

Üçüncü alıştırma

Bütün setleri ayırt etmeyi kolayca başardıktan sonra, çocuk 3 seti birden alır ve gözü kapalı olarak bunları masanın üzerine ayrıştırır.

Kendi Kendine Hata Kontrolü,

Çocuk, gözbağını çıkarınca, eşleştirdiği tablaların renklerinin aynı olup olmadığını gördüğünde, alıştırmayı doğru şekilde yapıp yapmadığını anlayacaktır.

Öğrenilen kelimeler

Ağır – hafif

Ağır – daha ağır – en ağır

Hafif – daha hafif – en hafif

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir