Kişisel Bakım ve Temizlik: Temizlik bezi ve masa örtüsü katlama

Materyaller

Ütülemeden sonra katlanması gereken masa örtüleri veya bulaşık bezleri gibi birkaç kumaş. Bazıları kare, bazıları dikdörtgen şeklinde olabilir.

Birinci alıştırma

Bulaşık bezi veya masa örtülerinin her birinin köşegenlerine dikişli renkli bir iplik hattı çekilmiş olması çok faydalı olur. Rehber, çocuğun masasına birkaç bez getirir ve yanına oturur. Bir bez alır ve çocuğun önüne düz bir şekilde bırakır ve onu karşı köşelerini tam olarak eşleştirerek ve çizgi boyunca tam olarak basarak renkli çizginin üzerine nasıl katlayacağını gösterir. Uygulamayı anlayan çocuk pratik yapabilir.

İkinci alıştırma

Köşegenlerinden renkli çizgilerle işaretlenmiş kare bezler kullanılır. Rehber ve çocuk yan yana oturur. Karşılıklı köşeleri birleştirerek, köşegen boyunca bezin nasıl katlanacağını çocuğa gösterir.

 

Üçüncü alıştırma

Köşegenlerden katlamayı iyi bir şekilde yapabilen çocuğa artık kenarlardan katlama gösterilebilir. Çocuk ustalaştığından artık kılavuz çizgilerin kullanılmasına gerek yoktur. Çocuk yıkadığı temizlik bezlerini de öğrendiği şekilde katlamaya başlayabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir