Montessori Matematik: Altın Boncuklarla Dört İşlem: Çıkarma İşlemi (1. Ders)

Materyaller

  • Birlik, onluk, yüzlük ve 9 adet binlik küp altın boncuk materyali
  • Bir set büyük sayı kartları
  • Üç set küçük sayı kartları (büyük sayı kartları ile birebir aynı, sadece boyları küçük olmalı)
  • Üç adet içi kaymaz tepsi
  • İki adet büyük yeşil montessori mati

Matematik materyallerini BURADAN güvenli ve hesaplı satın alabilirsiniz.
Y
eşim Kırtasiye – 0 506 889 2541

Hedeflenen Kazanımlar:

Çıkarma işlemini anlayabilmek.

Terimleri öğrenmek: çıkarma işlemi, eksilen sayı, çıkan ve fark kavramları

Yaş

4,5 yaş ve üstü

Çalışma

Bu birkaç çocuk için bir grup çalışmasıdır. Malzeme, aynı toplama çalışmasında olduğu gibi düzenlenmelidir. Bir çocuğa, altın boncuk masasının, başka bir çocuğa, büyük sayı kartlarının sorumluluğu, üçüncü bir çocuğa da küçük sayı kartlarının sorumluluğu verilir.

Bu alıştırmada onluk bozarak çıkarma işlemi yapılmayacaktır. Rehber bir veya iki çıkan sayı (çıkartılacak sayı) seçebilir. Aşağıda örnek bir problem kurgulanmıştır.

4326 (eksilen sayı)
-2112 (çıkan sayı)
-1103 (çıkan sayı)
—————–
FARK

Rehber, çocuklara, “Bugün çıkarma problemlerini çalışacağız.” der. Rehber, eksilen sayı olarak 4326’ü hem altın boncuklar ile hem de büyük sayı kartları ile oluşturur ve matin üzerine yerleştirir. Daha sonra çıkan sayılar 2122 ve 1103 ü küçük sayı kartları ile oluşturarak resimdeki gibi iki ayrı tepsinin içerisine yerleştirir.

Rehber, seçeceği iki çocuğa birer tepsi verir. (Örn: Ahmet ve Ayşe) Çocuklardan, tepsilerindeki sayıları okumalarını ister. Çocuklar sırayla sayıları okur. Daha sonra, rehber, matindeki, az önce yerleştirmiş olduğu altın boncukları göstererek, “Bende 4326 var. Birazdan benim boncuklarımdan, Ayşe 2112’yi, Ahmet ise 1103’ü çıkaracak.” “Ayşe, 2112’yi çıkarır mısın?” Çocuk daha önceden çıkarmayı çalışmadığı için bu işlemde rehber ona yardım eder.

Matematik materyallerini BURADAN güvenli ve hesaplı satın alabilirsiniz.
Y
eşim Kırtasiye – 0 506 889 2541

Rehber – Kaç tane birliğe ihtiyacın var Ayşe?
Ayşe – 2 tane,
Rehber – Evet Ayşe. İki tane birliği alabilirsin. (Ayşe birlikleri alır.)
Rehber – Kaç tane onluğa ihtiyacın var Ayşe?
Ayşe – 1 tane,
Rehber – Evet. 1 adet onluk alabilirsin. (Ayşe 1 adet onluk çubuğu alır.

Benzer şekilde devam ederek, Ayşe 2112 adet altın boncuğu almış olur. Daha sonra, rehber, Ayşe’nin tepsisindeki küçük sayı kartlarından oluşturulmuş 2112’yi alarak, matin üzerindeki eksilen sayı olan 4326’nın altına koyar.

“Ahmet, şimdi sen 1103’ü çıkarır mısın?” Ayşe’yle yapılana benzer bir yardımlaşma ile Ahmet’in de Rehberin altın boncuklarından 1103’ü eksiltmesi sağlanır.

Ahmet, boncukları alma işlemini bitirdiğinde, “Ahmet, 1103 çıkardın.” Der ve Ahmet’in tepsisindeki küçük sayı kartları ile yazılmış olan 1103 sayısını alarak daha önce Ayşe’den aldığı 2112 çıkartılan sayısının altına, resimde görüldüğü gibi yerleştirir.

Rehber, daha sonra, bir çocuğa matin üzerinde kalan boncukların  altına karşılık gelen küçük sayı kartını koymasını ister. Daha sonra küçük sayı kartlarını üst üste bindirirken ” Geriye elimizde 1111 adet boncuk kaldı.” der. Birleştirilmiş sonucu, 1103 çıkan sayısının altına yerleştirir. Bu işlemi tamamlayan Rehber, alıştırmayı şu şekilde özetler: ” Elimizde 4326 vardı. Ayşe 2112 içinden çıkardı, Ahmet ise 1103 çıkardı. Şimdi ise elimizde 1111 kaldı.”

Rehber, bu işlem için gerekli terimleri çocuklara tanıtmak için, “Bugün biz çıkartma yaptık. 4326 bizim başlangıç sayımız yani – eksilen sayımızdı. Bundan bizim iki çıkan sayımızı, 2112 ve 1103’ü çıkardık. Bu işlemin sonunda, problemin cevabı olan 1111’i bulduk. 1111 farktır.” Her sayı grubuna işaret ederek, “Eksilen sayı, çıkan sayı, çıkan sayı ve fark” olarak terimleri tekrar eder. Bu terimleri çocukların iyi bir şekilde kavramasını sağlamak için 3 aşamalı ders yöntemini kullanır:

Matematik materyallerini BURADAN güvenli ve hesaplı satın alabilirsiniz.
Y
eşim Kırtasiye – 0 506 889 2541

“Bana eksilen sayıyı/çıkan sayıyı/farkı gösterir misiniz?”

Sırayla sayı gruplarını göstererek, çocuklara: ” Buna ne deriz? vb. sorular sorar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir